RUN4ALL Ambassadører Herre

 

 

Omar v. COPRUN i Århus

Omar Hassan Omar

Årgang: 1990

Personlige Rekorder:

3000m: 8.16.97 (Marselis Hotel Aarhus Nordic Ch./5. juni)

5000m 14.41 (DM 2016/Århus)

5 km: 14.58 (30.4.18) fra tid: 15.07

10 km: 31.30 (DM Landevej 2016)

1/2 Marathon: 1.08.20 (Cph. 1/2 Marathon 16)

 

Resultater 2015:

2. plads City 2 løbet/5 km

Resultater 2016:

1. plads BMW Strandparkløbet/5 km, 2. plads BMW Strandparkløbet 10 km, 1. plads Århus 1/2 Marathon, 2. plads Eremitageløbet, 2. plads Vejle Ådal 10 km

Resultater 2017: 1. plads Nørrebroløbet/5 km, 1. plads Esrum Sø/Kongeetapen, 1. plads Odense 1/2 Marathon, 1. plads Vejle Ådals løbet 1/2 Marathon

Resultater 2018: 1. plads NYE Egå Engsø Rundt/10 km, 1. plads Århus Havneløb/5 km, 1. plads BMW Havneløbet, Sparta,10 km, 1. plads Esrum Sø/Kongeetapen, 1. plads Odense 1/2 Marathon, 1. plads Forsikring Danmark Stjerneløbet/6 km

Marcus Rønn:

Årgang: 1993

Marcus træner til dagligt i Blovstød Løverne (også tidligere i Køge Atletik) og folder sig ud i Cross-løb og Baneturneringen. Marcus er samtidig også tilknyttet FULLPERFORMANCE-Teamet

Personlige rekorder:

3000 m: 8.49

5000m Bane: 14.55.37

5 km: 15.06

10 km: 31.23 (Royal Run/21. maj)

Marcus Rønn vendte i maj hjem efter et udlandseventyr og har varslet om rigtig god form til de kommende motionsløb og bane-turneringer.

Der er helt sikkert et par nye personlige rekorder i vente for Marcus.

Vi ønsker Marcus alt mulig held og lykke og glæder os til at træne med ham og følge ham.

Resultater 2014: 2. plads i Christianhavner Milen (Maj), 2. plads Salomon Trail Tour (September), 1. plads Tårnby Løbet (10 km), 1. plads Champagne Galoppen (5 km)

Resultater 2015: Pt. Langtidsskadet.

Resultater 2016: 1. plads Hedelandsløbet (6 km) NY Løbsrekord

Resultater 2017: 1. plads Trailman Summer Serie/Rude Skov/6 km, 1. plads Traiman Visit Austria, 1. plads Solrød Rundt Løbet/10 km, 9. plads i Cross Nationals/1. afd., 6. plads I Cross Nationals/2. afd, 1. plads DGI Cross/2. afd./9km

Resultater 2018: 1. plads i Trailman Geels/6km, 1. Plads i TåstrupLøbet/5km/Januar, 1. plads i Trailman i Boserup Skov/6km, 1. plads DGI Cross/5. afd./)9 km, 1.plads Hedeland naturtrail/10 km, 1. plads Urban Trail/Bispebjerg, 5. plads Royal Run/10km/Kbh., 1. plads Hedeland/13 km/juni, 1. plads Solrød Løbet/12. km, 2. plads Eremitageløbet, 1. plads Frost Cup, 1. afd./6km, 1. plads Frost Cup, 2. afd./6km

Resultater 2019:

2. plads/Sparta Test 1

Alexander Prien

Årgang: 1994

Træner: Erling Worm

Et ønske for få år siden om at leve sundere og komme i gang med at motionere udviklede sig hen ad vejen til en passion for at løbe.

Alexander er meget seriøs omkring sin træning. Han træner hver dag året rundt målrettet og minutiøst efter sit personlige træningsprogram.

 

Alexanders ønske om at komme i gang med at motionere er for længst indfriet og erstattet af et ønske om at blive eliteløber."

 

Personlige rekorder:

5 km: 16.28(2018) 16.34 (2018) 16.54 (2017)

5000m bane: 16.45 (2017)

10 km: 34.16 (30.4.18) fra 36.24 (2017)

1/2 Marathon: 1.14.05(Cph. Half) fra 1.14.59 (2017)

Marathon: 2.58.42 (Cph. 2016)

Resultater 2018: 2. plads Sydkystløbet/5 km5. plads Gjensidige 10 km, 2. plads Moseløbet/10km, 2. plads Landsbyløbet/5 km, 2. plads TåstrupLøbet/10 km/Juni, 1. plads TåstrupLøbet/5km/Juli, 1. plads TåstrupLøbet/10 km/August, 1. plads Glostrup Parkstafet 4x4 km, 39. plads Eremitageløbet, 3. plads Sydkystløbet/5 km

Resultater 2019: 2. plads TåstrupLøbet/10km/Marts

William Morwabe

Årgang: 1987

William er fra Kenya og hans CV over sejre i tidens løb er for lang at opremse på siden her men på dansk grund er det i 2014 og 2015 blev til dobbeltsejre ved BT 1/2 marathon og Etape Bornholm. William er tilknyttet Køge Atletik på Sort hold med træner Erling Worm.

William er samtidig ambassadør og træner i ungdomsprojektet Running Relations.

Læs mere: http://www.bthalvmarathon.dk/node/173

Læs mere: http://www.bt.dk/motion/william-vandt-bt-halvmarathon-traener-talenter-fra-slumkvarter

Resultater 2014: Samlet vinder af Etape Bornholm

Resultater 2015: Samlet vinder af Etape Bornholm

Resultater 2016: Samlet vinder af Etape Bornholm

Resultater 2017: 2. plads HC Andersen Marathon

Resultater 2018: Telenor Copenhagen Marathon VINDER og LØBSREKORD